Şal Evi birbirinden farklı konularda sizlere küçük ipuçları vermeye devam ediyor. Yüz şekline göre şal bağlama konusu tesettürlü arkadaşlarımızın çoğu kez yanılgıya düştüğü bir konu. Bu konuyu beraber inceleyelim ve hangi yüz şekline hangi bağlama modeli daha uygun olacaktır beraber öğrenelim.

Tesettürlü olmak bir ayrıcalıktır ve biz bu ayrıcalığı daha da şık hale getirebiliriz. Öncelikle kendi yüzümüzü iyi tanımamız gerek. Kıyafet renk uyumuna dikkat ederek şeçtiğimiz ipek şalları yüz şeklimize göre nasıl bağlarız ? Bu sorunun cevabını veremeye başlayalım.

 1-      Oval Yüz Şekline Göre Şal Bağlama

Bu yüz şekline sahip olan hanımlar bu konunun en şanslı kişileri çünkü onlara her türlü bağlama şekli yakışıyor. Onlar için özel bir bağlama modeli söylemek yanlış olur. Diledikleri şekilde şallarını bağlayıp kullanabilirler.

2-      Kalp – Ters Üçgen – Sivri Çene Yüz Şekline Göre Şal Bağlama

Bu yüz şekline sahip hanımlar şallarının üst kısmını biraz gevşek bırakarak yüz şekillerine göre şalını dengeleyebilir. Eğer şal alnınıza yapışık duruyorsa çenenizin sivri görünüşü daha çok dikkat çekecektir.  Bu da şalın size yakışmadığı konusunu düşünmenize sebep olabilir. Doğru şekilde bağladığınızda sizde fark edeceksiniz ki ipek şallar size çok yakışıyor :)

3-      Kare – Köşeli Yüz Şekline Göre Şal Bağlama

Bu tür yüz şekline sahip hanımlar bonelerini alınlarının en üst noktasından bağlamalılar. Bone alın bölgesinde gözükmemeli. Bu tür bir bağlama hem yanaklarınızı daha büyük gösterecek hem de köşeli olan çenenizi ön plana çıkaracaktır. Doğru olan yöntem bonenin alnın en üst noktasından bağlanarak ipek şalınızı oval bir biçimde bağlamak olacaktır. Bu şekilde hem daha şık hem daha yumuşak yüz görünümü kazanacaksınız.

4-      Uzun Yüz Şekline Göre Şal Bağlama

Bu yüz hattına sahip hanımlar bonelerini biraz daha aşağı çekerek yani alın bölgesinin bir kısmını kapatarak kullanmalı. Şallarını bağlarken yüzü saran sıkı bir bağlama yöntemi yerine daha gevşek ve salaş bir biçimde bağlamalı. Bone bağlanış şekli ile yüzü biraz kısalan hanımlar şallarını da doğru şekilde bağladıklarında daha şık ve hoş bir görünüme sahip olacaklar.

5-      Yuvarlak – Tombul Yanak Yüz Şekline Göre Şal Bağlama

Bu yüz şekline sahip olan hanımlar bonelerini en üst noktadan bağlayarak yüz şekillerinin küçük gözükmesini önlemeli. İpek şallarını yüzlerine oval bir tarzda bağlayıp çene kısmını biraz daha açarak şallarını bağlamalılar. Bu bağlama şeklinde amacımız yüzü biraz zayıf ve oval göstermek. Doğru şekilde bağlandığında çok tatlı bir görünüm elde edeceksiniz :)

Yüz şekli yaradılıştan gelen bir özelliktir. Tesettürlü olmak ise bir ayrıcalıktır. Yüzünüze ve size yakışmayacak şal yoktur sadece doğru şekilde kullanmayı bilmemiz gerekmektedir. Doğru şekilde  kullanıldığında ipek şal size her zaman yakışacaktır. Şal Evi ailesi hayatınıza renk size güzellik katmaya devam edecek :)

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız;