MÜSİAD, Türkiye'deki genç girişimcilerin desteklenmesini amaçlayan TÜRGEB (Türkiye Genç Ekonomi Başarı Ödülleri) etkinliğinin ilkini Mart ayında düzenledi. Organizasyon kapsamında 8 ayrı kategoride aday olan girişimciler internet üzerinden yapılan oylama ile ödüllendirilirken MÜSİAD özel ödülüne ŞAL EVİ kurucuları Reyhan Bayramoğlu Demirtaş ve Zeliha Kurt Erdemir layık görüldü. 

Ödüllerini MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar'dan alan kurucularımız bugün tesettür modasında en çok tercih edilen ve bilinen markalardan biri olan ŞAL EVİ'ni sadece 3 yıl önce kurmuştu.

Her mağduriyet kendi girişimcisini doğurur!

Genç MÜSİAD üyeliği sırasında tanışan ŞAL EVİ kurucu ortakları Reyhan Bayramoğlu Demirtaş ve Zeliha Kurt Erdemir 2007'den bu yana sivil toplum kuruluşundaki görevlerinin dışında arkadaşlıklarını da sürdüren 2 genç girişimci.

Her bayan gibi modayı takip eden bu genç kızları ŞAL EVİ'ni kurmaya iten sebep ise aslında zorunluluktan doğmuş. Çok az kişide gördükleri ipek şalları Türkiye'de değil de yurt dışında bulmaları ŞAL EVİ markasının doğuşu için en önemli etken olmuş. %100 ipek ve el dokumasıyla üretilen bu nadir şalları kendi zevklerine göre renk kombinasyonlarında ürettirerek sosyal medya üzerinden satışa başlayan ikili, markalarının tescilini aldıktan sonra bu işe daha sıkı sarılmış. Özel kutuları, kapıda ödeme avantajı, koşulsuz müşteri memnuniyeti ile işlerini e-ticarete taşıyan Reyhan ve Zeliha bugünlerde işlerinin 3. yılını kutluyor. Bugün binlerce müşteriye sahip olan ŞAL EVİ internetin yanı sıra tesettür moda dergilerinde yer alıyor, ATV'de yayınlanan Huzur Sokağı dizisi ve son olarak da A Haber kanalındaki Kadraj programının deneyimli habercisi ve sunucusu Zeynep Bayramoğlu'nun ipek şal sponsoru olarak adından söz ettiriyor.

Yurtdışındaki üreticileri ile özel bir anlaşmaları olduğunu kaydeden Zeliha Kurt Erdemir, defolu hiçbir ürüne tahammülleri olmadığını, müşterilerinin her zaman en iyiye sahip olması için özen gösterdiklerini belirtiyor. 50 ipek şal ile bu işe başladıklarını belirten Erdemir, yurtdışından ürünleri geldiğinde binlerce ürünü tek tek inceliyor ve en ufak bir ip kaçması olsa bile üreticilerine iade ediyor. "3 yılda geldiğimiz nokta sayesinde tedarikçilerimiz de üretim kapasitelerini artırdı ve iade garantili şekilde çalışmaya alıştı."

Cirolarındaki artışın esas sebebinin öncelikle kendilerinin de bir ŞAL EVİ müşterisi olmasına bağlayan Reyhan Bayramoğlu Demirtaş ise bugün piyasada ipek diye satılan birçok ürün bulunduğunu ancak müşterilerine verdikleri önem, sıcak iletişim ve markalaşma sonucu ipek şal denince farklı bir noktada olduklarını söylüyor. "Özellikle sosyal medyada tüm müşterilerimizle teker teker ilgileniyoruz. Bu ilgimizin esas sebebi aslında kendimizi müşterilerimizin yerine koymamızdan doğuyor." 

Türkiye'de çeşitli lokasyonlarda 17 bayisi olan ŞAL EVİ'nin hedefinde ise 2015'te kendi mağazalarını açmak ve kitlesel iletişime daha ağırlık vererek özellikle 16-40 yaş arası tesettürlü bayanların ipek şal şıklığı ile tanışmasını sağlamak var.

Zeliha Kurt Erdemir: 27 Kasım 1981, Of doğumlu, evli, 1 erkek çocuk sahibi. Coşkun Koleji, Fatih Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. University of California Irvine'da Dış Ticaret eğitimi aldı. Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi (2008-2011), evli ve bir oğlu var.

Reyhan Bayramoğlu Demirtaş: 25 Nisan 1984, Rize doğumlu, evli. Safiye Sultan Koleji, Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi (2008-2011), evli ve bir oğlu var.