Şal Evi sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına, internet sitesi, sosyal medya hesapları ve bloğunu yeniledi. Bunlara önceki yazılarımızda değinmiştik. Blogumuzda küçük şıklık sırları, bayanlara özel tavsiyeler, yemek tarifleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bugün sizlere İstanbul’da mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yeri yazacağız. Bizim favorimiz 6. Sırada,  keyif ve esenlikle kalın. Hayatınıza renk katmaya devam edeceğiz :)

Haftasonu gezintisine çıkarken sıcaklığın sürekli arttığı bu mevsimde sizi yakmayacak ve serin tutacak ipek şallarımızı sizi serin tutacaktır.İstanbul'u gezerken İstanbul'un mavisi ve Erguvan'ın pembesini bir arada barındıran Pembe Mavi %100 İpek Şal'ı tavsiye ediyoruz :) 

1- Kız Kulesi: Hakkında çeşitli hikayeler bulunan Kız Kulesi İstanbul boğazının en nadide güzelliklerinden biridir. Üsküdar ve Kabataş’tan günün belirli saatlerinde vapurla ulaşım sağlanabilir.

2-  Kapalı Çarşı: Temeli 1461 yılında atılan bu çarşıda 66 sokak ve 4000 kadar dükkan vardır. İstanbul’un en eski çarşılarından biridir.

3- Sultanahmet ve Ayasofya: 1609-1616 yılları arasında tamamlanan ve Osmanlı Padişahı I. Ahmed’in yaptırdığı Sultanahmet camii mimarisiyle en görkemli camilerden biri. Ayasofya 1453’de kiliseden camiye çevrilen daha sonra müze olarak kullanılan, İstanbul fethinin en önemli simgelerinden biridir.

4- Yerebatan Sarnıcı: İstanbul’daki en büyük yeraltı sarnıcıdır. Sütunlarla dolu bir görünüme sahiptir. Büyüleyici mekanlardan biridir.

 

5- Gülhane Parkı: Osmanlı zamanında Topkapı Sarayı’na bağlı bir bahçe olarak kullanılan Gülhane Parkı, 1912 yılında park haline getirildi ve halka açıldı.

6-  Eyüp Sultan ve Pierre Loti Tepesi: Haliç kıyısında bulunan camii semte de ismini vermiştir mimarisinin dışında Eyüp Sultan türbesini de barındıran camii çevresi her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Pierre Loti tepesi manzarası ile meşhur ve çok hoş bir yerdir. Tarihi geçmişe sahip bu yere teleferik ile çıkmanız tavsiye edilir.

7- Miniatürk: Minyatür Türkiye Parkı olarak adlandırılan yerde Türkiye’de bulunan eserlerin minyatür biçimleri sergilenir. 60.000 metre kare ile dünyanın en büyük minyatür parkıdır.

8- Hidiv Kasrı: Beykoz’a bağlı Çubuklu semtinde bulunan yapı 1907 yılında yaptırılmıştır. İtalyan mimarisi ile inşa edilen bu yapı İstanbul Boğazının çıkışında ki tarihi güzelliklerimizden biridir.

 

9- Anadolu ve Rumeli Hisarı: İstanbul’un Anadolu ve Avrupa kıtalarında bulunan bu hisarlar bulundukları semtlere de isimlerini vermiştir. Fatih Sultan Mehmed’in inşa ettiği Rumeli hisarı o yıllarda karşısında bulunan Anadolu Hisarı ile boğazın güvenliğini sağlayan iki büyük unsurdu.

10-  Adalar: İstanbul’dan azda olsa uzaklaşmak isteyen ama çok da uzaklaşmadan hemen günü birlik gidip gelinen Adalar’da ruhunuzu dinlendirebilir, kendinize hoş vakit ayırabilirsiniz.