İpek şalların hayatımıza girmesi ile birlikte ortaya çıkan önemli bir sorun var: İpek şallar nasıl temizlenir? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte arayalım. Öncelikle ipek oldukça değerli ve hassas bir kumaş türüdür, dolayısıyla da temizliği dikkat ve özen gerektirir. Sadece şallarınızı değil, diğer ipek kıyafetlerinizi temizlerken de bu böyledir. Ancak bu, ipek şalların temizliği çok zor demek değil elbette. Gerekli özen ve hassasiyeti göstererek ipek şallarınızı temizleyebilir, uzun yıllar boyunca ilk günkü haliyle kullanabilirsiniz.

İpek şallarınızı temizlerken bilmeniz gereken ilk kural, şallarınızı çamaşır makinesine atmamanız gerektiğidir. Oldukça hassas olan şallarınız, makinede formlarını ve renklerini kaybedebilirler. İpek şallarınızı elde; yaklaşık olarak 30 °C’de, ılık denebilecek sıcaklıkta suda yıkamalısınız. Şallarınızı daha iyi temizlemek için Şal Evi İpekçe şal şampuanını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Şallarınızın uzun süre suda kalmadığından emin olun.

İpek şallarınızın formunu kaybetmemesi için, duruladıktan sonra şallarınızı sıkmayın. Düz bir zemine sererek şallarınızı kurutursanız eskiden olduğu gibi tok duracaklardır. En iyi sonuç için şallarınızı iyice kurumadan, henüz nemliyken ütülemelisiniz. Bütün bu işlemleri yapmak istemiyorsanız, ipek şallarınızı kuru temizlemeye verebilirsiniz. Ancak kuru temizlemenin de her zaman en iyi sonucu veremeyebileceğini göz önünde bulundurun.