Renk uyumu günlük hayatımızda dikkat ettiğimiz hususların arasında yer alır. Gerek kıyafet seçerken ya da kombinlerken, evimize mobilya alırken renk uyumuna bakarız. Renklerin birbiriyle uyum içinde olmasına dikkat ederiz.

Kıyafet tercihlerimizde de elimizden geldiğince buna dikkat etmeye çalışırız. Peki doğru renk uyumu nasıl olmalıdır ? Renk uyumuna göre kıyafet kombinlerken nelere dikkat etmeliyiz ? Bu soruların cevaplarını yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle renkleri tanımamız ve gruplara ayırmamız gerekir. Sıcak renkler diye tabir ettiğimiz kırmızı, sarı ve turuncu daha dikkat çekici ve göz alıcı renklerdir. Soğuk renkler diye tabir ettiğimiz tabiatın neredeyse çoğunda var olan mavi, yeşil ve mor renkleri ise huzur verici ve olağan renklerdir. Nötr renkler diye tabir ettiğimiz siyah, gri ve beyazdır. Renkleri gruplara ayırdıktan sonra renk skalasında bu renklerin tüm tonlarını zihnimizde canlandırabilirz. Örneğin açık yeşil, koyu yeşil, koyu turkuaz yeşil gibi.

Renk uyumuna göre kıyafet kombinlerken dikkat etmemiz gereken 8 maddeyi sizler için derledik.

  1. Kombinlerimizde 3den fazla renk tercih etmemeye özen göstermeliyiz.
  2. Dikkat çeken, göz alıcı bir rengi hafifletmek için, tercih edilen rengin hafif bir tonunu tercih etmeliyiz.
  3. Siyah ve beyaz rengi her renk ile beraber kullanabiliriz.
  4. Nötr renklerden olan gri bir çok renk ile uyum sağlar. Kombinlerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.
  5. Canlı renkleri şal ve üst giyimde tercih etmeniz yüz güzelliğinizi ön plana çıkarmanızda size yardımcı olabilir.
  6. Tercih ettiğiniz renkler birbiri ile dengeli olmalıdır. Zıt renkleri kombinlerken daha dikkatli olmalıyız. Kötü sonuçlarla sıkça karşılaşıyoruz. :)
  7. Zıt renkli kombinlerde örneğin yeşil rengini fuşya, turuncu ve altın rengi ile kombinliyebilirsiniz. Aynı şekilde lacivert renge turuncu ve altın rengi de oldukça şık olacaktır.
  8. Dokulu ya da desenli kıyafetler tercih edilirse şal tercihimiz düz renklerden olmasına özen gösterelim.

İlginizi çekebilecek diğer blog yazıları;