İpek Kumaş Neden Sağlıklıdır?

Kumaş deyip geçmeyin! Eskiden insanlar, doğal liflerden yapılan yün, kaşmir, pamuk, keten gibi kumaşları kullanırdı. Fakat bugün giyim mağazalarına göz atarsak suni kumaşlar, polyesterler, akrilik, naylon gibi sentetik kumaşlardan başka bir ürün bulamazsınız. Bize sunulan ürünler artık leke tutmayan nanoteknolojiden öteye gidemiyor.

Yeni teknoloji kumaşlar hem üretim aşamasında hem de kullanıcı anlamında işleri kolaylaştırsa da sağlığımızı ciddi anlamda riske atıyor. Unutmadan; kimyasal işlem görmüş doğal veya sentetik her türlü kumaş cilt yoluyla vücudumuza nüfuz ediyor! Özellikle parlak renkli plastik baskılı kıyafetler sadece biz yetişkinlerin değil çocuklarında sağlığını tehdit ediyor.

Kumaşlar hakkında ne kadar bilgiliyiz?

Polyester kumaş, satın alabileceğiniz en tehlikeli kumaştır. Polyester; naylon ve plastikten elde edilen, derinin hava almasını önleyen, çeşitli cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına sebep olan bir kumaştır. Sentetik yapısı itibariyle, oldukça güçlü bir elektrostastik potansiyel üretir ki bu hamile kadınlar ani düşüklere sebep olabilecek kadar zararlıdır.

Asetat kumaş selüloz denen ağaç liflerinden yapılır ve son ürün oluşturmak için geniş bir kimyasal işleme tabi tutular.

Naylon petrolden yapılır, kalıcı ve zararlı olan kimyasallar içerir, leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir.

.

Peki ne yapmalıyız?

Kimyasallara karşı duyarlı iseniz yada çevrenizde sağlık kokan kumaşlar görmek istiyorsanız bugün halen ulaşabileceğiniz pamuk, keten, ipek, kaşmir gibi kumarlar tercih etmeliyiz. İpek kumaş, ipek böceklerinin kozalarından elde edilen doğal protein kökenli salgı ürünü hayvansal elyaftır. İpek elyafın orta derece bir esnekliği, mükemmel bir döküm özelliği ve lüks bir tutumu vardır.

Kumaşların sağlığımıza zarar vermemesi için bir diğer önemli faktör temizleme yöntemidir. Mümkün olduğunca kuru temizlemeden kaçınarak ve kumaşlarınıza ve size zarar vermeyen temizleyici ürünler kullanarak temizlemek hem sağlığınız tehdit etmeyecektir hemde kıyafetinizin kullanım ömrünü uzatacaktır.

Sağlıklı giyinmeyi tercih edenlerin adresi: Şalevi :)